Narkotyki to silnie uzależniające środki psychoaktywne, przez co nie tylko są nielegalne, ale i napiętnowane społecznie. Jednak istnieje grupa, w której ich stosowanie nie wiąże się z powszechnym wykluczeniem i publiczną naganą, a jest nią środowisko artystów.
Artyści muzyki popularnej są w stanie zrobić wiele, by zdobyć słuchaczy, co szczególnie widać właśnie w teledyskach, które coraz częściej przesycone są scenami seksu, przepełnione narkotykami, czy alkoholem.
Zjawisko serialomanii nie wygląda na przemijającą modę – to raczej efekt kuli śnieżnej: rozochociliśmy się; chcemy więcej i szybciej.
Zbliża się gala wręczenia Oscarów, lecz dyskusję o filmach przyćmił jeden hasztag: #OscarsSoWhite. Wydostał się poza media społecznościowe, budząc skrajne reakcje: bunt i oskarżenia o (czarny) rasizm, nieco rzadziej (białe) poczucie winy, a prawie w ogóle – refleksji.
To będzie niefrasobliwy cykl. O polskich artystkach i artystach, którzy wzburzają mieszczańską, zgranulowaną juchę, wpuszczając do żył świeżą, szemrzącą krew
W dobie technokratyzmu, cyfryzacji, mass mediów, komunikacji internetowej i obłędnej zawartości mediów społecznościowych, na które to zjawiska reaguje także sztuka współczesna, statyczny dwuwymiarowy obraz uchodzi niemalże za formę zapomnianą.
W muzeum sztuki współczesnej na ekspozycji można usłyszeć co kilka minut padające ze strony obsługujących wystawę słowa: „Przepraszamy, prosimy nie dotykać”. Następnie często padająca odpowiedź brzmi: „Dlaczego? Przecież jesteśmy w muzeum sztuki współczesnej”.
Wywiad z Dominiką Knapik - choreografką i tancerką nominowaną do Paszportów Polityki 2016