Kobieta-instytucja, dziewczyna-paradoks. Krakowska góralka, wykształcony grajek uliczny. O nowej płycie i góralszczyźnie opowiada HANKA WÓJCIAK
Większość polskich raperów zaczyna swoją działalność w podziemiu. Wydają płyty bez dużych nakładów finansowych, koncertują w miejscowych klubach, mają wierną widownię w swoich miastach. Spajku i Dziunek z jednej strony poszli tą drogą, z drugiej – daleko im do typowych undergroundowych raperów.
O żydowskich tradycjach, kulturze przodków i przywracaniu ich do pamięci zbiorowej opowiada Kamil Bogusz, historyk Kościoła, pasjonat archiwistyki.
Wywiad z Dominiką Knapik - choreografką i tancerką nominowaną do Paszportów Polityki 2016
Z Markiem Chołoniewskim, krakowskim mistrzem elektroakustyki i sztuki dźwiękowej, zadajemy sobie parę znaczących pytań o formę muzyki współczesnej oraz rolę przestrzeni akustycznej w tworzeniu dźwięku.
Roni Katz i Ania Nowak – performerki, choreografki, artystki – przyjechały do Krakowa zaprezentować swój performance Female trouble. Practice of loving. Krążące po znajomych zapowiedzi zwiastowały skandal: „czytają poezję nago!”.
Tuż przed kołowaniem na lotnisku w Keflaviku pomyślałam, że dotarłyśmy na Marsa: Islandia z góry wyglądała dosłownie nieziemsko – i jest w tym stwierdzeniu tyle samo zachwytu, co przerażenia. Niezwykle rozległe, pofałdowane tereny przecinała tylko wąska wstążeczka z podniebnej perspektywy wyglądająca jak zmarszczka na chropowatym ciele wyspy.
Drapieżcy (1999, A. Bird) mogą być przykładem niefortunnego tłumaczenia tytułu filmu na język polski. Oryginalne Ravenous to po prostu „wygłodniały”, co zdecydowanie lepiej oddaje sens tego nietypowego horroru, posiłkującego się cytatem z Nietzschego, podlanego satyrycznym sosem i posiadającego motto „Jesteś tym, co jesz”.