DO GÓRY
logo fuss magazyn

CO GRYZIE SUPERPSYCHOPATÓW?

A. Woś | MIĘDZY INNYMI

Od naj­młod­szych lat uczymy się, w jaki spo­sób uży­wać moral­nych hamul­ców. Okre­ślone stan­dardy zacho­wań szybko stają się naszą drugą naturą, a kul­tura pod­po­wiada, któ­rych gra­nic nie możemy prze­kra­czać.

LITTLE TROUBLE GIRL

M. Zarębska - Węgrzyn | ZASŁYSZANE

Ma ponad 50 lat, kilka dni temu roz­pa­dło się jej mał­żeń­stwo. Za chwilę musi przed tysią­cami ludzi uda­wać, że wszystko jest ok, uśmie­chać się i dawać czadu. Nazywa się Kim Gor­don.

PARYŻ

K. Pietrala | MIĘDZY SŁOWAMI

Działo się to w jed­nym z tych upal­nych państw, które noto­rycz­nie zmie­niają zda­nie.

"HOWGH!" Z KANADY

K. Jeziorska | MIĘDZY INNYMI

Wstyd się przy­znać, że przed emi­gra­cją cała moja wie­dza o rdzen­nych miesz­kań­cach Kanady ogra­ni­czała się do mgli­stych wyobra­żeń czer­wo­no­skó­rych, poważ­nych twa­rzy i sze­lesz­czą­cych pió­ro­pu­szy. Prze­cież wiem, jak wygląda India­nin – w książ­kach napi­sali, westerny się oglą­dało, znaki dymne, tipi, toma­hawki i w ogóle.

ZJAZD W GŁĄB - ŚLĄSKOŚĆ W RELACJI Z NATURĄ

M. Tofilski | MIĘDZY INNYMI

Zwią­zek czło­wieka z naturą może być roz­pa­try­wany na wielu płasz­czy­znach. Każda z nich dotyka innej sfery życia i wiąże się z innego rodzaju inte­rak­cją. W przy­padku lud­no­ści miesz­ka­ją­cej na Ślą­sku tra­dy­cyj­nie rela­cja do natury oka­zuje się być głę­bo­kim i wie­lo­po­zio­mo­wych powią­za­niem, któ­rego ana­liza mówi wiele tak o samym sto­sunku czło­wieka do przy­rody, jak i ślą­skiej toż­sa­mo­ści.

JAK MIERZYĆ KANADYJSKĄ MIARĄ?

K. Jeziorska | MIĘDZY INNYMI

Kanada to drugi naj­więk­szy kraj świata. Ogromne prze­strze­nie, 6 stref cza­so­wych i dwa oce­any po bokach. W tym wiel­kim pań­stwie więk­szość ludzi mieszka w odle­gło­ści 150 km od gra­nicy z USA. Pół­noc jest wciąż jesz­cze pusta, zimna, onie­śmie­la­jąca.

KONFETTI Z CUKIERKÓW
I CZEKOLADY

A. Laskowska | W DRODZE

Przyjezdni mawiają, że to jedyne kilka dni w roku, kiedy Szwajcarzy pokazują, że potrafią się bawić – odstawiają nosy od Käsefondue, zegarki przestają tykać, dziury w serze się łatają, a czekolada fruwa po ulicach. Ba, Basler Fasnacht to jedyne kilka dni, kiedy Szwajcarzy pokazują reszcie Europy, jak się bawić.

CZESKA BAJKA

M. Brodacka | KĄTEM OKA

Czego możemy dowie­dzieć się o sobie, oglą­da­jąc cze­skie bajki ani­mo­wane? Co mówią nam o kraju, w któ­rym powstały, i o kul­tu­rze, którą komen­tują? Choć prze­zna­czone głów­nie dla dzieci i emi­to­wane w porze wie­czo­rynki, zdo­były popu­lar­ność na całym świe­cie, także – a może zwłasz­cza – wśród doro­słych.

SERCE NA TALERZU, CZYLI WYPRAWA PO SKŁADNIK IKS

Szamanie w drodze | MIĘDZY INNYMI

Usiądź wygod­nie w pozy­cji odda­ją­cej postawę otwar­to­ści i akcep­ta­cji. Kie­ru­jąc uwagę na poszcze­gólne par­tie ciała, roz­luź­nij mię­śnie. Stopy. Łydki. Uda. Dło­nie i ręce. Mię­śnie brzu­cha i grzbietu. Zwróć uwagę na dozna­nia w oko­li­cach twa­rzy. Na ślinę zbie­ra­jącą się w ustach i ruch zębów. Weź głę­boki oddech. Otwórz usta i … jedz!

MATKA BOSKA I INNE DZIARKI

A. Wieczorowska | FELIETON

- Wal, co uwa­żasz. Byle nie Maryjka – Wik­to­ria pod­ciąga rękaw kwie­ci­stej sukienki i wkłada rękę za wielką, czarną kur­tynę. Wygląda jak foto­budka hra­biego Dra­kuli. Wokół tabuny ludzi i pla­katy pro­mo­cyjne tatu­ato­rów. Wik­to­ria potrząsa swo­imi lokami w mio­do­wo­zło­tym odcie­niu i prze­krzy­wia głowę. Z pro­filu szczu­plej, wia­domo. Pstryk! Szybki filtr, ale nawet nie­spe­cjal­nie trzeba, bo dobre świa­tło. I wrzutka na Insta.

Ta strona korzysta z plików cookie.