Wielokulturowość, multi-kulti – tematy bardzo modne, wszechobecne. Wypada się znać. Wypada się wypowiadać. Każde duże miasto zmienia się w tygiel kulturowy, w którym dzielimy korporacyjne open space’y z obcokrajowcami, jadamy w egzotycznych knajpkach i przyjmujemy co semestr tabuny złaknionych inności Erasmusów.
Topografię nocnej Warszawy można określić na podstawie kilku czynników: tego, jak wyglądasz, gdzie pijesz i za ile pijesz.
Choć tradycyjny karnawał jest coraz mniej wyodrębniony z pozostałej części roku, coraz większe znaczenie mają święta o karnawałowym charakterze – street parties, parady i festiwale. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest Przystanek Woodstock.
Wstyd się przyznać, że przed emigracją cała moja wiedza o rdzennych mieszkańcach Kanady ograniczała się do mglistych wyobrażeń czerwonoskórych, poważnych twarzy i szeleszczących pióropuszy. Przecież wiem, jak wygląda Indianin – w książkach napisali, westerny się oglądało, znaki dymne, tipi, tomahawki i w ogóle.
Między 10 marca a 24 kwietnia tego roku w Atenach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: filia Muzeum Benaki udostępniła swoją przestrzeń Instytutowi Mariny Abramović, stając się gospodarzem wystawy As One. Nie była to jednak wystawa, podczas której zwiedzający chodzą od jednego obiektu do drugiego.
Islam jest religią obejmującą swym zasięgiem wiele różnych kultur i obszarów świata. Kraje, w których władzę sprawują muzułmanie, rozpościerają się od Afryki Północno-Zachodniej po Azję Południowo-Wschodnią. Ta rozpiętość geograficzna i różnorodność kulturowa sprawiają, że nie można ujednolicić islamu.
Coraz większa liczba korporacji chce budować obraz organizacji odpowiedzialnych społecznie i zaangażowanych w rozwój kultury. Dlatego też decydują się na bliższy kontakt ze sztuką – kosztowne obrazy stanowią unikalną wizytówkę firmy, dodając prestiżu i budując wizerunek.
Zawsze żyłam w mieście, obudowana betonem. Prawdopodobnie dlatego nigdy nie marzyłam o własnym domku z białym płotem i doniczką pelargonii na ganku, znanym tylko z kinowego ekranu. Zamiast ganku z pelargoniami miałam staruszkę z naprzeciwka, która na klatce schodowej hodowała kaktusy w pojemnikach po margarynie.
Makerspace jest miejscem, gdzie ludzie zbierają się, aby dzielić zasoby i wiedzę, wspólnie pracować nad projektami przy użyciu dostarczonych przez zakład narzędzi i przestrzeni. Pomoc doradców może być dostępna raz na jakiś czas, ale często nowicjusze uzyskują ją po prostu od innych użytkowników.
„Miasto” – i wszyscy mamy przed oczami tłumy gdzieś zdążających ludzi, sznury samochodów, szczyty wieżowców i powierzchnie kolorowych reklam. Taki porządek w chaosie, ciesząca oko duszy forma, harmonia. I sukces, sukces nowoczesności, technologicznego usprawnienia codziennego życia człowieka.
– Patrz, nosorożec! O co chodzi? – To pewnie jakaś akcja ekologów dla wsparcia zagrożonych gatunków zwierząt.
Roni Katz i Ania Nowak – performerki, choreografki, artystki – przyjechały do Krakowa zaprezentować swój performance Female trouble. Practice of loving. Krążące po znajomych zapowiedzi zwiastowały skandal: „czytają poezję nago!”.
Umrzeć można na wiele sposobów. Kiedy przez dłuższy czas na progu każdego dnia czyha śmierć, wrasta się w nią - tak bardzo, że nawet gdy nastaje świt wolny od przemocy i strachu, ona wciąż ma przewagę.
Zapaliłam, wypaliłam, mogę pisać. Czekałam na moment, chwilę chociaż wolnego, kiedy będę mogła spokojnie zaszyć się z książką. Tę książką, Witkacego, Nikotyną, Alkoholem, Kokainą….
Zapraszam na krótką wycieczkę do małego kraju, w którym obecnie rezyduję – witajcie w Belgii, gdzie znajdziecie nie tylko piwo i czekoladę, ale również centrum dowodzenia Unii Europejskiej.
Na Iluminatach zna się każdy. Specjalistów w każdym wieku – od 13 do 70 lat – znajdziemy na forach dotyczących gier, portalach poświęconych sprzedaży ubrań czy vlogach celujących w demaskowanie spisków.